Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie endometriozy?

Jak wygląda leczenie endometriozy?

Endometrioza to przewlekła choroba kobieca, która dotyka około 10% kobiet na całym świecie. Objawia się m.in. silnymi bólami podczas miesiączki, stosunku seksualnego czy oddawania moczu, a także może prowadzić do niepłodności. Leczenie endometriozy jest długotrwałe i złożone, ale dzięki nowoczesnym metodom terapeutycznym wiele kobiet może skutecznie radzić sobie z tą chorobą.

Leczenie farmakologiczne

Pierwszym etapem leczenia endometriozy jest terapia farmakologiczna, mająca na celu złagodzenie objawów i spowolnienie rozwoju choroby. Lekarz może przepisać środki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które pomagają w walce z bólem i stanem zapalnym. Hormonalna terapia uzupełniająca (HTU) to kolejna opcja leczenia – obejmuje ona stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, które regulują cykl menstruacyjny i zmniejszają nasilenie objawów endometriozy. W niektórych przypadkach stosuje się również leki hamujące wydzielanie gonadotropin (GnRH), które blokują produkcję estrogenów – hormonów odpowiedzialnych za wzrost tkanki endometrialnej.

Leczenie chirurgiczne

W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub endometrioza jest zaawansowana, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Laparoskopia to najczęściej stosowana metoda w leczeniu endometriozy – polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej specjalistycznych narzędzi za pomocą niewielkich nacięć skóry. Podczas laparoskopii lekarz usuwa ogniska endometriozy, przywracając prawidłowy stan narządów miednicy mniejszej. W skrajnych przypadkach, gdy inne metody leczenia zawodzą, konieczna może być histerektomia, czyli usunięcie macicy. Jest to jednak ostateczność, stosowana wyłącznie u pacjentek, które nie planują już dzieci.

Wsparcie psychologiczne i zmiana stylu życia

Leczenie endometriozy nie ogranicza się tylko do aspektów medycznych. Choroba ta często wpływa na jakość życia kobiet, prowadząc do problemów emocjonalnych i społecznych. Dlatego ważne jest wsparcie psychologiczne oraz edukacja pacjentek na temat endometriozy i sposobów radzenia sobie z nią. Zmiana stylu życia może również przyczynić się do złagodzenia objawów – zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i dbanie o odpowiednią ilość snu to kluczowe elementy, które mogą pomóc w walce z endometriozą.