Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zasadzić rudbekię w swoim ogrodzie?

Dlaczego warto zasadzić rudbekię w swoim ogrodzie?

Rudbekia to piękna i popularna roślina ozdobna, która może dodać koloru i życia do każdego ogrodu. Ta wieloletnia roślina, znana również jako "czarne oczko", pochodzi z Ameryki Północnej, ale zdobyła serca ogrodników na całym świecie, w tym w Polsce. 

Właściwości i zastosowanie rudbekii

Rudbekia to roślina ozdobna, która charakteryzuje się dużymi, efektownymi kwiatami o żółtych, pomarańczowych lub czerwonych płatkach oraz ciemnym środku. Kwiaty te przyciągają pszczoły, motyle i inne owady zapylające, co czyni rudbekię przyjazną dla środowiska. Roślina ta jest również łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych warunków ani pielęgnacji, dzięki czemu jest idealna dla początkujących ogrodników. W Polsce rudbekia jest często wykorzystywana jako roślina rabatowa, a także do tworzenia kompozycji w donicach czy na balkonach. Ponadto, jej kwiaty mają właściwości lecznicze – stosowane są w medycynie naturalnej jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i wzmacniający układ odpornościowy.

Sadzenie i pielęgnacja rudbekii

Aby uprawiać rudbekię w swoim ogrodzie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, roślina ta potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz żyznej, próchniczej i dobrze zdrenowanej gleby. Sadzonki rudbekii można kupić w centrach ogrodniczych lub wyhodować samodzielnie z nasion, które wysiewa się wiosną do gruntu lub do pojemników. Należy pamiętać, że niektóre odmiany rudbekii są jednoroczne, a inne wieloletnie – warto więc sprawdzić informacje na opakowaniu nasion lub zapytać sprzedawcę przed zakupem sadzonek. Pielęgnacja rudbekii polega głównie na regularnym podlewaniu (szczególnie w okresie suszy), usuwaniu przekwitłych kwiatów oraz nawożeniu rośliny co 2–3 tygodnie.

Odmiany rudbekii dostępne w Polsce

W Polsce można spotkać wiele różnych odmian rudbekii, które różnią się między sobą kolorem kwiatów, wysokością rośliny oraz okresem kwitnienia. Jedną z najbardziej popularnych jest Rudbeckia fulgida "Goldsturm", która charakteryzuje się żółtymi kwiatami z ciemnym środkiem oraz wysokością do 70 cm. Inne ciekawe odmiany to Rudbeckia hirta "Cherry Brandy" o czerwonych kwiatach z ciemnym środkiem, Rudbeckia laciniata "Herbstsonne" o żółtych kwiatostanach i wysokości do 2 m, czy Rudbeckia triloba, która wyróżnia się mniejszymi, ale liczniejszymi kwiatami. Warto eksperymentować z różnymi odmianami rudbekii, aby znaleźć tę idealną dla swojego ogrodu.