Artykuł sponsorowany

Czym jest migotanie przedsionków i skąd się bierze?

Czym jest migotanie przedsionków i skąd się bierze?

Migotanie przedsionków to często spotykane zaburzenie rytmu serca, które może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu czy niewydolność serca. W Polsce cierpi na nie około 400 000 osób, a liczba ta wciąż rośnie. Warto zatem poznać przyczyny tego schorzenia oraz sposoby jego leczenia.

Jakie są przyczyny migotania przedsionków?

Migotanie przedsionków może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej wynika z uszkodzenia mięśnia sercowego lub zaburzeń układu nerwowego. Często występuje u osób z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy niewydolność serca. W niektórych przypadkach migotanie przedsionków może być wywołane przez nadmierne spożycie alkoholu, stres czy nadwagę. Gabinet kardiologiczny w Chojnicach oferuje kompleksową diagnostykę oraz leczenie tego schorzenia, pomagając pacjentom walczyć z jego przyczynami i objawami.

Objawy migotania przedsionków mogą być różnorodne i nie zawsze są łatwe do zauważenia. Najbardziej charakterystycznym objawem jest nieregularne i szybkie bicie serca, które może być odczuwane jako kołatanie serca, uczucie przyspieszonej pracy serca lub uczucie "skakania" serca w klatce piersiowej. Inne objawy to duszności, osłabienie, zawroty głowy czy omdlenia. Warto zwrócić uwagę na te sygnały i skonsultować się z lekarzem, gdyż migotanie przedsionków może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Jak leczyć migotanie przedsionków?

Leczenie migotania przedsionków zależy od przyczyn schorzenia oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. W pierwszej kolejności lekarz może zalecić zmiany w stylu życia, takie jak zdrowsza dieta, regularna aktywność fizyczna czy rzucenie palenia. W przypadku konieczności farmakologicznego leczenia, stosuje się leki antyarytmiczne, które mają na celu przywrócenie normalnego rytmu serca. Inną opcją terapeutyczną jest zabieg kardiowersji elektrycznej, polegający na użyciu prądu elektrycznego w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca. W niektórych przypadkach konieczne może być także wszczepienie rozrusznika serca lub innych urządzeń wspomagających pracę serca.