Artykuł sponsorowany

Co wyróżnia akumulatory trakcyjne?

Co wyróżnia akumulatory trakcyjne?

Akumulatory trakcyjne to specjalistyczne baterie, które są niezbędnym elementem w wielu gałęziach przemysłu i transportu. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, takie jak wysoka wydajność oraz długotrwałość, są one stosowane w różnych aplikacjach, takich jak pojazdy elektryczne czy wózki widłowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi akumulatorów, ich budowie oraz zastosowaniom.

Jak wygląda budowa akumulatora trakcyjnego?

Akumulatory trakcyjne różnią się od zwykłych akumulatorów samochodowych zarówno pod względem budowy, jak i materiałów użytych do ich produkcji. Zbudowane są z większej liczby mniejszych ogniw, które łączone są szeregowo lub równolegle, w zależności od potrzeb. Wewnętrzne elementy akumulatora trakcyjnego są wykonane z materiałów o wysokiej odporności na korozję oraz temperatury, co pozwala na długotrwałe użytkowanie nawet w trudnych warunkach. Ponadto obudowy tych akumulatorów są wytrzymałe i szczelne, chroniąc wewnętrzne komponenty przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią.

Technologie stosowane w akumulatorach trakcyjnych

Wśród różnych technologii stosowanych w akumulatorach trakcyjnych na uwagę zasługują przede wszystkim dwa rodzaje, tzn. ołowiowo-kwasowe oraz litowo-jonowe. Akumulatory ołowiowo-kwasowe są najbardziej popularne ze względu na swoją prostotę, niezawodność i niższy koszt w porównaniu do innych technologii. Ich główną wadą jest jednak większa masa oraz niższa gęstość energii. Z kolei akumulatory litowo-jonowe cechują się wyższą gęstością energii, mniejszą masą oraz dłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu. Wadą tej technologii jest natomiast wyższa cena oraz konieczność stosowania specjalistycznych układów zarządzania ładowaniem.

Zastosowania akumulatorów trakcyjnych w praktyce

Pierwszym i najbardziej oczywistym zastosowaniem akumulatorów trakcyjnych są pojazdy elektryczne, takie jak samochody, autobusy czy tramwaje. Dzięki swoim właściwościom, takim jak wysoka wydajność oraz długotrwałość, są one idealnym rozwiązaniem dla tego rodzaju pojazdów, które wymagają dużych ilości energii do napędzenia silników elektrycznych. Innym ważnym zastosowaniem akumulatorów trakcyjnych są wózki widłowe, które są szeroko stosowane w magazynach, centrach dystrybucyjnych oraz innych obiektach przemysłowych. Ponadto akumulatory trakcyjne są używane także w systemach zasilania awaryjnego, gdzie wymagana jest duża ilość energii do utrzymania działania krytycznych urządzeń.