Artykuł sponsorowany

W jaki sposób wykonuje się zdjęcia RTG zębów?

W jaki sposób wykonuje się zdjęcia RTG zębów?

Wykonywanie zdjęć RTG zębów to nieodłączny element diagnostyki stomatologicznej, który pozwala na dokładne zbadanie stanu uzębienia pacjenta. Dzięki nowoczesnym technologiom, zabieg ten jest szybki, bezpieczny i precyzyjny. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące różnych metod wykonywania zdjęć RTG zębów, ich zalet oraz zastosowań w praktyce stomatologicznej.

Czym charakteryzują się nowoczesne metody wykonania zdjęć RTG zębów?

Zdjęcie pantomograficzne, zwane również panoramicznym, to jedna z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych metod diagnostyki obrazowej w stomatologii. Pozwala na uzyskanie pełnego przeglądu uzębienia pacjenta, obejmując zarówno zęby, jak i struktury kostne szczęki oraz żuchwy. Dzięki temu lekarz może ocenić stan zębów, ich korzeni oraz otaczających tkanek, a także wykryć ewentualne zmiany patologiczne. Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się za pomocą specjalistycznego aparatu RTG, który krąży wokół głowy pacjenta, rejestrując obraz na cyfrowym nośniku danych. Takie zdjęcia RTG zębów w Poznaniu i innych miastach są najchętniej wybierane.

Zdjęcie cefalometryczne to kolejna metoda diagnostyki obrazowej stosowana w stomatologii. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku diagnozy wad zgryzu oraz planowania leczenia ortodontycznego. Zdjęcie cefalometryczne pozwala na dokładną analizę struktury czaszki, pozycji zębów oraz stawów skroniowo żuchwowych. Wykonuje się je za pomocą aparatu RTG, który emituje promieniowanie rentgenowskie na płaskiej płycie umieszczonej za głową pacjenta. Obraz uzyskany w wyniku tego badania jest dwuwymiarowy i pozwala na precyzyjne pomiary kątów, odległości oraz proporcji między poszczególnymi strukturami.

Tomografia komputerowa (CBCT) to najbardziej zaawansowana metoda diagnostyki obrazowej stosowana w stomatologii. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego obrazu zębów, kości oraz tkanek miękkich jamy ustnej. Tomografia komputerowa pozwala na precyzyjną ocenę stanu uzębienia, wykrycie zmian patologicznych oraz planowanie leczenia implantologicznego, endodontycznego czy chirurgicznego. Badanie to wykonuje się za pomocą specjalistycznego aparatu RTG, który skanuje obszar zainteresowania za pomocą promieniowania rentgenowskiego, a następnie przetwarza zebrane dane w trójwymiarowy obraz.