Artykuł sponsorowany

Popularne zabiegi chirurgiczne u weterynarza

Popularne zabiegi chirurgiczne u weterynarza

Coraz więcej właścicieli zwierząt domowych decyduje się na różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne u weterynarza, aby zapewnić swoim pupilom zdrowie i dobre samopoczucie. W Polsce nie brakuje klinik weterynaryjnych, które oferują szeroką gamę usług chirurgicznych dla psów, kotów oraz innych zwierząt. W tym artykule przedstawiamy trzy popularne zabiegi chirurgiczne u weterynarza, które są często wykonywane w naszym kraju.

Kastracja i sterylizacja

Kastracja i sterylizacja to najczęściej wykonywane zabiegi chirurgiczne u weterynarza. Kastracja polega na usunięciu jąder u samców, natomiast sterylizacja to usunięcie jajników u samic. Zabiegi te mają na celu kontrolowanie populacji zwierząt domowych oraz zapobieganie niepożądanym ciążom. Ponadto kastracja i sterylizacja mają korzystny wpływ na zdrowie zwierząt, zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworów narządów rozrodczych oraz chorób związanych z układem moczowo-płciowym. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tych zabiegów, gdyż są one stosunkowo tanie i bezpieczne.

Usuwanie guzów i zmian skórnych

W przypadku wykrycia guzów, brodawek czy innych nieprawidłowości skórnych u zwierząt, często konieczne jest ich usunięcie chirurgiczne. Zabieg ten polega na wycięciu zmiany wraz z marginesem zdrowej tkanki, aby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby. Następnie przeprowadza się badanie histopatologiczne usuniętej tkanki, aby określić rodzaj zmiany i ewentualnie dostosować dalsze leczenie. Usuwanie guzów i zmian skórnych jest często wykonywanym zabiegiem u weterynarza, gdyż wiele zwierząt domowych jest narażonych na wystąpienie tego rodzaju problemów zdrowotnych. W Polsce dostęp do specjalistycznych klinik weterynaryjnych oferujących tego typu usługi jest coraz łatwiejszy.

Ortopedia weterynaryjna

Wśród popularnych zabiegów chirurgicznych u weterynarza w Bieżanowie warto wymienić również te związane z ortopedią. Chodzi tu głównie o leczenie złamań kości, dysplazji stawów biodrowych, czy problemów ze stawami kolanowymi. W przypadku złamań stosuje się różne metody stabilizacji kości, takie jak zastosowanie gipsu, śrub i płyt czy zewnętrznego fiksatora. W przypadku dysplazji stawów biodrowych oraz problemów ze stawami kolanowymi często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu rekonstrukcji stawu. Ortopedia weterynaryjna rozwija się bardzo dynamicznie, a w Polsce działa wiele klinik specjalizujących się w tego rodzaju zabiegach.