Artykuł sponsorowany

Po czym poznać, że but wykonany jest z prawdziwej skóry?

Po czym poznać, że but wykonany jest z prawdziwej skóry?

Każdy miłośnik obuwia wie, że buty ze skóry naturalnej to inwestycja w komfort, trwałość i elegancję. Jednak w dobie powszechnego stosowania materiałów syntetycznych, nie zawsze łatwo jest rozróżnić prawdziwą skórę od jej podróbek. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybierasz obuwie wykonane z autentycznej skóry.

Zapach i tekstura

Pierwszym krokiem w rozpoznawaniu butów ze skóry naturalnej jest ocena ich zapachu i tekstury. Prawdziwa skóra ma charakterystyczny, przyjemny zapach, którego nie da się podrobić. Jeśli czujesz intensywny, chemiczny zapach, prawdopodobnie masz do czynienia z materiałem sztucznym. Ponadto, autentyczna skóra jest miękka i elastyczna, a jej powierzchnia ma naturalne zmarszczki i nierówności – cechy te są trudne do odtworzenia w przypadku materiałów syntetycznych.

Drugim istotnym elementem weryfikacji autentyczności skóry jest sprawdzenie etykiety oraz informacji od producenta. Szukaj oznaczeń takich jak „100% skóra naturalna” czy „genuine leather”. Sklep internetowy z obuwiem skórzanym często podaje również szczegółowe informacje na temat rodzaju skóry, jej pochodzenia i sposobu garbowania. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z producentem lub sprzedawcą, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat użytych materiałów.

Badanie struktury i krawędzi

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest struktura materiału oraz krawędzie obuwia. Skóra naturalna ma charakterystyczną siateczkę włókien, która jest widoczna pod lupą lub przy użyciu mikroskopu. Materiały syntetyczne mają zazwyczaj jednolitą strukturę, bez wyraźnych włókien. Ponadto, krawędzie butów ze skóry naturalnej są zwykle grubsze i mają bardziej mięsistą teksturę niż te wykonane z materiałów sztucznych.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem rozpoznawania butów ze skóry naturalnej jest ich wodoodporność i oddychalność. Skóra naturalna ma zdolność do przepuszczania powietrza, co sprawia, że stopy oddychają i nie przegrzewają się. W przypadku materiałów syntetycznych stopy mogą się pocić i być narażone na odparzenia. Ponadto, buty wykonane z prawdziwej skóry są zwykle bardziej odporne na wodę i wilgoć niż ich sztuczne odpowiedniki, co przekłada się na większą trwałość i komfort użytkowania.