Artykuł sponsorowany

Na czym polega wydziedziczenie i co powoduje w świetle prawa?

Na czym polega wydziedziczenie i co powoduje w świetle prawa?

Wydziedziczenie to temat, który budzi wiele emocji i kontrowersji. Chociaż może wydawać się, że jest to jedynie kwestia prywatna, to jednak ma ona swoje konsekwencje prawne. Warto zatem dowiedzieć się, na czym dokładnie polega wydziedziczenie oraz jakie są jego skutki w świetle prawa. 

Podstawy prawne wydziedziczenia

Wydziedziczenie to świadome i dobrowolne pozbawienie spadkobiercy prawa do dziedziczenia. W polskim prawie cywilnym istnieją dwie podstawowe formy wydziedziczenia - testamentowe oraz ustawowe. Wydziedziczenie testamentowe polega na tym, że spadkodawca wyraźnie określa w testamencie, kogo chce wydziedziczyć i jakiego majątku. Wydziedziczenie ustawowe natomiast odnosi się do sytuacji, gdy osoba zostaje pozbawiona prawa do dziedziczenia na mocy przepisów ustawy o spadkach.

Podstawy prawne wydziedziczenia i skutki

Podstawy prawne wydziedziczenia regulowane są przez Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego, spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę ustawowego tylko z ważnych powodów określonych w ustawie. Takimi powodami mogą być na przykład rażące naruszenie obowiązków rodzinnych przez spadkobiercę, jego skazanie za umyślne przestępstwo popełnione przeciwko spadkodawcy lub jego najbliższym, czy też uporczywe prowadzenie rozwiązłego trybu życia. Wydziedziczenie testamentowe może nastąpić bez podania przyczyny, jednak musi być zawarte w testamencie.

Wydziedziczenie powoduje, że spadkobierca traci prawa do dziedziczenia majątku spadkodawcy. Oznacza to, że nie będzie mógł się domagać udziału w spadku ani korzystać z majątku pozostawionego przez zmarłego. Warto jednak pamiętać, że wydziedziczenie nie dotyczy prawa do zachowku - czyli części majątku, która przysługuje najbliższym krewnym zmarłego niezależnie od jego woli. Jeśli więc osoba wydziedziczona jest uprawniona do zachowku, może wystąpić na drogę sądową z żądaniem jego przyznania.

Rola dobrego adwokata w Krakowie

Jeśli staniesz przed koniecznością rozwiązania sprawy związanej z wydziedziczeniem, warto skorzystać z pomocy dobrego adwokata w Krakowie. Profesjonalista pomoże Ci zrozumieć przepisy prawne dotyczące wydziedziczenia oraz wskaże możliwe środki prawne do obrony swoich praw. Ponadto, adwokat może reprezentować Cię przed sądem w sprawach spadkowych, tak abyś mógł skupić się na innych aspektach swojego życia. Współpraca z adwokatem to gwarancja, że Twoje sprawy zostaną załatwione zgodnie z prawem i w najlepszym interesie.