Artykuł sponsorowany

Kotły na pellet - koszty i serwis

Kotły na pellet - koszty i serwis

Kotły na pellet to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych w Polsce. Ich ekologiczny charakter oraz wygoda użytkowania sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj ogrzewania. Warto jednak zastanowić się nad kosztami związanymi z zakupem, montażem i serwisowaniem kotłów na pellet, aby móc świadomie podjąć decyzję o wyborze tego rozwiązania.

Przeczytaj również: Kiedy powietrzna pompa ciepła to dobry wybór?

Koszt zakupu i montażu kotła na pellet

Kotły na pellet dostępne są w różnych wariantach cenowych, a ich koszt zależy od mocy, producenta oraz dodatkowych funkcji. Ceny kotłów na pellet zaczynają się od około 8 000 złotych za urządzenia o mocy 10 kW, a kończą na ponad 20 000 złotych za modele o mocy 100 kW. Do tego należy doliczyć koszt montażu, który może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od koniecznych prac instalacyjnych. Warto pamiętać, że inwestycja w kocioł na pellet może się zwrócić już po kilku sezonach grzewczych dzięki niższym kosztom eksploatacji. Jeśli chodzi o funkcjonalne kotły na pellet, Przysucha i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Majex.

Eksploatacja i koszty paliwa

Kolejnym aspektem, który warto uwzględnić przy wyborze kotła na pellet, są koszty eksploatacji oraz paliwa. Pellet to paliwo produkowane z trocin i odpadów drzewnych, które jest znacznie tańsze od oleju opałowego czy gazu. Cena pelletu w Polsce wynosi około 800 - 1000 złotych za tonę, a jedna tona wystarcza na ogrzewanie domu o powierzchni około 100 m2 przez cały sezon grzewczy. W porównaniu z innymi paliwami, koszty ogrzewania domu pelletami są niższe nawet o połowę.

Serwisowanie i konserwacja kotła

Kotły na pellet wymagają regularnej konserwacji oraz serwisowania. Zaleca się przeprowadzanie przeglądów technicznych co najmniej raz w roku, a także czyszczenie kotła co kilka tygodni w sezonie grzewczym. Koszt przeglądu technicznego wykonanego przez autoryzowany serwis może wynieść od 200 do 500 złotych, w zależności od regionu i specyfiki urządzenia. Ponadto warto pamiętać o konieczności wymiany niektórych części eksploatacyjnych, takich jak uszczelki czy palniki, co generuje dodatkowe koszty.