Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczna jest ekstrakcja zęba?

Kiedy konieczna jest ekstrakcja zęba?

Czasami, mimo naszych starań, zęby ulegają uszkodzeniu lub chorobie na tyle poważnej, że konieczne jest ich usunięcie. Ekstrakcja zęba może być niezbędna w różnych sytuacjach. W niniejszym artykule omówimy trzy najważniejsze przypadki, kiedy ekstrakcja zęba jest nieunikniona.

Jakie są główne przyczyny ekstrakcji zęba?

Pierwszą przyczyną wymagającą ekstrakcji zęba jest zaawansowana próchnica. Jeśli próchnica dotrze do miazgi zęba, może spowodować infekcję i ból. W takim przypadku lekarz stomatolog może zdecydować o konieczności usunięcia zęba, jeśli leczenie kanałowe nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Drugą przyczyną jest zaawansowane choroby przyzębia, które prowadzą do osłabienia struktury kostnej i utraty zębów. Trzecią przyczyną są złamane lub pęknięte zęby, które nie mogą być naprawione za pomocą plomb czy koron.

Jeśli odczuwasz silny ból zęba, opuchliznę w okolicy jamy ustnej lub gorączkę, warto udać się do kliniki stomatologicznej w celu konsultacji. Na przykład, klinika stomatologiczna w Nadarzynie oferuje kompleksową opiekę stomatologiczną, w tym diagnostykę i leczenie różnych przypadków wymagających ekstrakcji zęba. Im wcześniej zgłosisz się do specjalisty, tym większa szansa na uratowanie zęba lub przeprowadzenie mniej inwazyjnego leczenia.

Jak przebiega proces ekstrakcji zęba?

Ekstrakcja zęba może być przeprowadzona przez dentystę lub chirurga stomatologicznego. Procedura zwykle odbywa się pod miejscowym znieczuleniu, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta. Lekarz stomatolog używa specjalnych narzędzi, takich jak dźwignie czy kleszcze, aby delikatnie usunąć ząb z jego łożyska kostnego. Po ekstrakcji zęba pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące dbania o miejsce po usuniętym zębie, aby zapobiec powikłaniom i przyspieszyć gojenie się ran. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych zabiegów, takich jak wszczepienie implantu czy wykonanie mostu protetycznego, aby uzupełnić brakujące zęby i przywrócić pełną funkcjonalność zgryzu.