Artykuł sponsorowany

Jakie urazy wymagają zastosowania ortezy na kończynę?

Jakie urazy wymagają zastosowania ortezy na kończynę?

Ortezy to specjalistyczne urządzenia medyczne, które mają na celu wspomaganie, stabilizowanie lub korygowanie pracy stawów i mięśni. W przypadku różnych urazów, ortezy mogą okazać się niezastąpione w procesie rehabilitacji. W poniższym artykule omówimy trzy sytuacje, w których warto rozważyć zastosowanie ortezy na kończynę.

Urazy sportowe i złamania kości

Urazy sportowe są jednymi z najczęstszych przyczyn stosowania ortezy na kończynę. W trakcie uprawiania sportu, nasze stawy i mięśnie są narażone na przeciążenia, skręcenia czy zwichnięcia. Ortezy mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, aby uniknąć urazów, jak i w celu wsparcia procesu rehabilitacji po kontuzji. Dzięki nim możliwe jest unieruchomienie uszkodzonej części ciała oraz zapewnienie odpowiedniej stabilizacji, co przyspiesza gojenie się tkanek i powrót do pełnej sprawności.

W przypadku złamań kości, ortezy są często stosowane jako dodatkowe wsparcie dla gipsu lub innego unieruchomienia. Orteza na kończynę może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej pozycji kości oraz zapobiec przemieszczeniu się fragmentów. Ponadto, ortezy w Łodzi mogą być stosowane po zdjęciu gipsu, aby stopniowo przywracać ruchomość stawu i umożliwić pacjentowi powrót do normalnego funkcjonowania. Warto dodać, że ortezy są zwykle lżejsze i wygodniejsze niż gips, co sprawia, że pacjenci chętniej je noszą i przestrzegają zaleceń lekarza.

Choroby zwyrodnieniowe stawów

Choroby zwyrodnieniowe stawów, takie jak artroza czy reumatoidalne zapalenie stawów, mogą prowadzić do bólu, ograniczenia ruchomości oraz deformacji kończyn. W takich przypadkach, ortezy na kończynę mogą okazać się niezwykle pomocne w łagodzeniu objawów oraz poprawie jakości życia pacjentów. Ortezy w Łodzi pomagają utrzymać prawidłowe ułożenie stawu, zmniejszyć obciążenie na uszkodzonej tkance oraz stabilizować kończynę podczas wykonywania codziennych czynności. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się większym komfortem i swobodą ruchów.

Ortezy na kończynę to nie tylko wsparcie dla osób zmagających się z urazami czy chorobami stawów. Są one również powszechnie stosowane w profilaktyce oraz w procesie rehabilitacji po różnych zabiegach ortopedycznych. Jeśli zastanawiasz się, czy orteza może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni model i udzieli niezbędnych zaleceń.