Artykuł sponsorowany

Jakie są objawy anoreksji i kiedy należy podjąć profesjonalne leczenie?

Jakie są objawy anoreksji i kiedy należy podjąć profesjonalne leczenie?

Anoreksja to poważne zaburzenie odżywiania, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla poprawy stanu zdrowia osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Warto zatem poznać objawy anoreksji oraz wiedzieć, kiedy należy udać się do ośrodka leczenia anoreksji.

Objawy fizyczne anoreksji

Pierwsze objawy anoreksji często dotyczą fizycznych zmian w organizmie. Do najbardziej charakterystycznych należy znaczna utrata masy ciała, wynikająca z nieprawidłowego ograniczania spożycia kalorii. Osoby cierpiące na anoreksję mogą również skarżyć się na osłabienie, zawroty głowy, brak energii oraz uczucie zimna. Niekiedy występuje też suchość skóry, wypadanie włosów oraz zaburzenia miesiączkowania u kobiet. W zaawansowanych przypadkach anoreksji mogą pojawić się problemy z układem krążenia, takie jak niskie ciśnienie krwi czy arytmia serca.

Objawy psychiczne anoreksji

Anoreksja nie tylko wpływa na ciało, ale również na psychikę osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Typowe objawy psychiczne anoreksji to lęk przed przybraniem na wadze, obsesja na punkcie diety i ćwiczeń fizycznych oraz silna potrzeba kontroli nad własnym ciałem. Osoby z anoreksją często wykazują również tendencje perfekcjonistyczne, mają niską samoocenę oraz są nadmiernie krytyczne wobec swojego wyglądu. Warto zwrócić uwagę na zmiany zachowań, takie jak unikanie posiłków, liczenie kalorii czy częste ważenie się.

Kiedy szukać pomocy w ośrodku leczenia anoreksji?

Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej osobie objawy anoreksji, niezbędne jest podjęcie szybkich działań. Warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który może ocenić stan zdrowia i w razie potrzeby skierować do specjalisty. W przypadku potwierdzenia diagnozy anoreksji, kluczowe jest rozpoczęcie terapii w ośrodku leczenia anoreksji i innych zaburzeń odżywiania. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na powrót do zdrowia. W trakcie terapii pacjenci uczą się prawidłowych nawyków żywieniowych, pracują nad poprawą samooceny oraz uczą się radzić sobie ze stresem i emocjami.