Artykuł sponsorowany

Jakie frezarki do pni są dostępne na rynku?

Jakie frezarki do pni są dostępne na rynku?

Frezarki do pni to niezbędne narzędzia dla osób zajmujących się pielęgnacją drzew, usuwaniem pni czy też przygotowywaniem terenu pod budowę. Na rynku dostępne są różne rodzaje frezarek, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i wymagań. W tym artykule przedstawimy trzy popularne typy frezarek do pni oraz ich zastosowanie.

Frezarki mechaniczne

Frezarki mechaniczne to najbardziej popularny i szeroko stosowany rodzaj frezarek do pni. Działają one na zasadzie obrotowego ruchu noży tnących, które są zamocowane na specjalnym bębnie. Dzięki temu, frezarka mechaniczna jest w stanie szybko i skutecznie usunąć nawet duże pnie drzew. W Polsce popularnymi modelami tego typu są np. Vermeer SC30TX czy Carlton SP4012. Frezarki mechaniczne są idealne dla firm zajmujących się profesjonalnym usuwaniem pni oraz dla osób prywatnych, które potrzebują usunąć pojedyncze pnie na swojej posesji.

Frezarki hydrauliczne

Frezarki hydrauliczne to kolejny rodzaj frezarki do pni, który cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników. Ich działanie opiera się na zastosowaniu siły hydraulicznej do napędzenia noży tnących. W porównaniu z frezarkami mechanicznymi frezarki hydrauliczne cechują się większą siłą tnącą oraz precyzją pracy. Przykładem takiej frezarki dostępnej na polskim rynku jest model Predator 50RX. Ze względu na swoje zaawansowane możliwości, frezarki hydrauliczne są często wykorzystywane w przemyśle oraz przez firmy specjalizujące się w usuwaniu pni na dużą skalę.

Frezarki chemiczne

Oprócz frezarek mechanicznych i hydraulicznych, na rynku dostępne są również frezarki chemiczne. Ich działanie polega na zastosowaniu specjalnych preparatów chemicznych, które powodują rozkład drewna i ułatwiają jego usunięcie. Frezarki chemiczne są mniej inwazyjne niż inne rodzaje frezarek, co sprawia, że mogą być stosowane w miejscach, gdzie tradycyjne metody usuwania pni są niemożliwe lub niepożądane. W Polsce popularnym preparatem do tego typu zastosowań jest np. BioStumpex. Warto jednak pamiętać, że metoda chemicznego usuwania pni wymaga więcej czasu i cierpliwości niż korzystanie z frezarek mechanicznych czy hydraulicznych.

W zależności od potrzeb i wymagań warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju frezarki do pni. Każdy z wymienionych typów posiada swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie.