Artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj sauny warto wybrać? Przegląd

Jaki rodzaj sauny warto wybrać? Przegląd

Sauna to nie tylko miejsce relaksu, ale również sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na montaż sauny w swoim domu, jednak wybór odpowiedniego rodzaju może być trudny. W tym artykule przedstawiamy przegląd różnych typów saun oraz ich zalet, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Jaką saunę wybrać do użytku domowego?

Sauna fińska, zwana również suchą, to najbardziej popularny i klasyczny rodzaj sauny. Charakteryzuje się wysoką temperaturą (80-100°C) oraz niską wilgotnością powietrza (10-20%). Działa na zasadzie nagrzewania pomieszczenia za pomocą pieca na kamienie, na które należy polać wodę. Sauna fińska ma wiele zalet. Poprawia krążenie krwi, wspomaga procesy regeneracji organizmu, oczyszcza skórę oraz pomaga w walce ze stresem. Jest to doskonały wybór dla osób ceniących tradycyjne rozwiązania

Sauna parowa, inaczej łaźnia rzymska czy hammam, to miejsce o dużo niższej temperaturze (40-60°C) niż sauna fińska, ale ze znacznie wyższą wilgotnością powietrza (100%). Wnętrze łaźni parowej jest pokryte płytkami ceramicznymi, a parę wodną generuje specjalny generator. Sauna parowa doskonale sprawdza się w przypadku problemów z układem oddechowym, alergii czy astmy. Dodatkowo wysoka wilgotność powietrza wpływa na nawilżenie skóry oraz oczyszczenie porów. To jeden z najpopularniejszych rodzajów saun na zamówienie w Warszawie.

Sauna na podczerwień to coraz bardziej popularny rodzaj sauny, który opiera się na działaniu promieni podczerwonych. W przeciwieństwie do sauny fińskiej czy parowej, tutaj nie ma kontaktu z gorącym powietrzem, a ciepło jest przekazywane bezpośrednio do ciała użytkownika. Temperatura w saunie na podczerwień wynosi około 50-60°C, a czas relaksu może być krótszy niż w przypadku innych rodzajów saun. Zalety sauny na podczerwień to przede wszystkim oszczędność energii, łatwość montażu oraz możliwość korzystania z niej przez osoby z chorobami serca czy nadciśnieniem.

Wybór odpowiedniego rodzaju sauny zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto zastanowić się nad tym, jakie korzyści chcemy uzyskać z korzystania z sauny oraz jakie warunki są dla nas najbardziej komfortowe. Oczywiście, nie ma przeszkód, aby skorzystać z różnych rodzajów saun i samodzielnie przekonać się, która z nich będzie dla nas najlepsza.