Artykuł sponsorowany

Jak zaopiekować się przewlekle chorą osobą starszą?

Jak zaopiekować się przewlekle chorą osobą starszą?

Opieka nad przewlekle chorą osobą starszą to wyzwanie, które może być trudne zarówno dla rodziny, jak i dla samego seniora. W Polsce coraz więcej osób doświadcza tego problemu, a liczba osób starszych z przewlekłymi chorobami stale rośnie. W jaki sposób można ułatwić życie seniorom i ich opiekunom? W artykule przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Przeczytaj również: Lokalizacja domu opieki - jakie ma znaczenie przy wyborze placówki?

Jakie są podstawowe potrzeby osoby przewlekle chorej?

Osoba starsza z przewlekłą chorobą wymaga przede wszystkim odpowiedniej opieki medycznej, dostosowanej do jej indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza specjalisty oraz o kontroli stanu zdrowia. Seniorzy z przewlekłymi chorobami mogą również wymagać rehabilitacji, która pozwoli im utrzymać jak największą samodzielność w codziennym funkcjonowaniu. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego wsparcia emocjonalnego i społecznego, aby osoba starsza nie czuła się osamotniona ani wykluczona ze społeczeństwa.

W przypadku gdy opieka nad przewlekle chorą osobą starszą staje się zbyt trudna dla rodziny, warto rozważyć możliwość umieszczenia seniora w domu opieki. Na przykład, dom opieki w Poznaniu oferuje profesjonalną opiekę medyczną, rehabilitację oraz wsparcie psychologiczne i społeczne. W takim miejscu senior może liczyć na pomoc wykwalifikowanego personelu oraz na towarzystwo innych osób starszych, co może być ważne dla jego samopoczucia. Wybór odpowiedniego domu opieki to jednak niełatwe zadanie – warto zwrócić uwagę na standardy opieki, warunki mieszkaniowe oraz opinie innych rodzin korzystających z usług danej placówki.

Jak można pomóc osobie przewlekle chorej w codziennym funkcjonowaniu?

Aby ułatwić życie osobie przewlekle chorej, warto zadbać o dostosowanie jej otoczenia do potrzeb wynikających z choroby. Przykładami takich zmian mogą być montaż uchwytów w łazience czy zakup specjalistycznych sprzętów medycznych, takich jak inhalator czy ciśnieniomierz. Ponadto, warto pamiętać o regularnym zażywaniu leków oraz o tym, aby osoba starsza miała stały dostęp do opieki medycznej. Wsparcie ze strony rodziny i bliskich jest również niezwykle ważne – warto poświęcić czas na rozmowy, wspólne spędzanie czasu czy wsparcie emocjonalne.