Artykuł sponsorowany

Jak wygląda terapia ADHD?

Jak wygląda terapia ADHD?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda terapia ADHD? Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD, to zaburzenie, które może znacznie utrudniać funkcjonowanie dziecka w codziennym życiu. Istnieje jednak wiele metod terapeutycznych, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym problemem. Jedną z nich jest Integracja Sensoryczna – metoda opracowana przez amerykańską terapeutkę dr A. Jean Ayres.

Integracja Sensoryczna – co to jest?

Integracja Sensoryczna (IS) to metoda terapeutyczna oparta na stymulacji zmysłów dziecka, mająca na celu poprawę jego funkcjonowania w różnych obszarach życia. Terapia ta zakłada, że odpowiednie bodźce sensoryczne mogą wpłynąć na rozwój i integrację układu nerwowego, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie dziecka w codziennych czynnościach. W przypadku dzieci z ADHD, terapia IS może pomóc w usprawnieniu koordynacji ruchowej, koncentracji uwagi oraz kontroli impulsów. Stosuje się ją zarówno u dzieci, jak i dorosłych cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne i rozwojowe.

Terapia IS a ADHD – jakie korzyści?

Terapia Integracji Sensorycznej może przynieść wiele korzyści dla dzieci z ADHD. Po pierwsze, poprzez stymulację zmysłów, terapia ta może pomóc dziecku w lepszym odbiorze i przetwarzaniu informacji, co przekłada się na lepszą koncentrację uwagi i zdolność do nauki. Po drugie, terapia ADHD może wpłynąć na rozwój umiejętności motorycznych, takich jak koordynacja ruchowa czy równowaga, co jest szczególnie ważne dla dzieci z ADHD, które często mają problemy z tymi aspektami funkcjonowania.

Przebieg terapii – jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia terapeutyczne z metody Integracji Sensorycznej są indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego dziecka. Terapeuta przeprowadza dokładną diagnozę i obserwację dziecka, aby określić jego mocne strony oraz obszary wymagające wsparcia. Następnie planuje odpowiednie ćwiczenia i zabawy, które mają na celu stymulację poszczególnych zmysłów. Zajęcia mogą obejmować różnego rodzaju aktywności ruchowe, takie jak huśtawki, trampoliny czy wspinaczka, a także ćwiczenia dotyczące koordynacji ruchowej i równowagi. Wszystko to odbywa się w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze, która sprzyja rozwojowi dziecka.