Artykuł sponsorowany

Jak przebiega schładzanie kurnika?

Jak przebiega schładzanie kurnika?

Schładzanie kurnika to kluczowy proces, mający na celu utrzymanie optymalnych warunków dla zdrowia i produktywności drobiu. W okresach letnich, kiedy temperatura na zewnątrz może znacznie wzrosnąć, odpowiednie schładzanie pomieszczeń hodowlanych jest niezbędne, aby zapewnić komfort życia zwierząt oraz utrzymanie wysokiej jakości produkcji jaj lub mięsa. W Polsce, gdzie lato może przynieść wysokie temperatury i wilgotność powietrza, właściwe schładzanie kurników jest szczególnie ważne.

Przeczytaj również: Na czym polega inkubacja jaj kurzych?

Systemy schładzania kurników

Istnieje wiele metod schładzania kurników, ale najbardziej popularne i skuteczne to systemy nawilżania powietrza (tzw. pad cooling) oraz systemy tunelowe. Systemy nawilżania powietrza polegają na przepuszczaniu powietrza przez specjalne maty nawilżające, które obniżają temperaturę poprzez odparowywanie wody. Systemy tunelowe natomiast opierają się na wymuszonym przepływie powietrza przez kurnik, co pozwala na szybkie obniżenie temperatury wewnątrz budynku. Oba systemy mają swoje zalety i wady, dlatego warto dobrze przemyśleć, który z nich najlepiej sprawdzi się w danej hodowli.

Parametry do monitorowania

Aby skutecznie schładzać kurnik, hodowcy muszą monitorować kilka kluczowych parametrów. Przede wszystkim, ważne jest śledzenie temperatury i wilgotności powietrza wewnątrz kurnika oraz na zewnątrz budynku. Optymalna temperatura dla drobiu zależy od wieku zwierząt, ale zwykle wynosi około 18–24°C. W przypadku wilgotności wartość pomiędzy 50% a 70% jest uważana za optymalną dla zdrowia i komfortu drobiu. Ponadto należy kontrolować prędkość przepływu powietrza oraz sprawność działania systemów schładzających.

Ochrona przed przegrzewaniem

Właściwe schładzanie kurnika to nie tylko dbanie o komfort życia zwierząt, ale także ochrona przed negatywnymi skutkami przegrzewania. Przegrzewanie może prowadzić do spadku produktywności drobiu, wzrostu zachorowań oraz większej śmiertelności zwierząt. Dlatego hodowcy powinni regularnie sprawdzać działanie systemów schładzających, czyścić maty nawilżające oraz usuwać wszelkie przeszkody utrudniające przepływ powietrza. Ponadto warto stosować dodatkowe metody ochrony przed przegrzewaniem, takie jak zacienianie okien czy stosowanie izolacji termicznej na dachach kurników.