Artykuł sponsorowany

Jak odbywa się produkcja elementów z silikonu i jakie ma znaczenie dla przemysłu?

Jak odbywa się produkcja elementów z silikonu i jakie ma znaczenie dla przemysłu?

Produkcja elementów z silikonu to proces, który zyskuje na popularności w Polsce. Dzięki swoim właściwościom, silikon stał się materiałem wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, medycyna czy elektronika. 

Właściwości silikonu

Silikon to polimer o niezwykle szerokim zakresie właściwości, które sprawiają, że jest on materiałem wszechstronnym i łatwym w obróbce. Przede wszystkim charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz odpornością na działanie temperatury – zarówno niskiej, jak i wysokiej. Ponadto, silikon jest odporny na działanie promieniowania UV, co sprawia, że nie ulega degradacji pod wpływem słońca. Jest także materiałem nieprzewodzącym prąd elektryczny oraz doskonale izolującym ciepło. Wreszcie, silikon jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że może być stosowany w kontaktach z organizmami żywymi bez ryzyka wywołania reakcji alergicznych czy toksycznych.

Proces produkcji elementów z silikonu

Produkcja elementów z silikonu odbywa się najczęściej za pomocą techniki wtrysku silikonowego, która polega na wtryskiwaniu ciekłego silikonu do formy pod wysokim ciśnieniem. Proces ten jest szybki i precyzyjny, co pozwala na uzyskanie elementów o złożonych kształtach i wymiarach. W Polsce istnieje wiele firm specjalizujących się w produkcji elementów z silikonu, które oferują szeroki zakres usług – od projektowania i wykonania form, przez sam proces wtrysku, aż po obróbkę wykończeniową gotowych elementów. Warto dodać, że silikon może być również barwiony na różne kolory, co daje jeszcze większe możliwości zastosowania tego materiału.

Zastosowanie elementów silikonowych w różnych branżach

Elementy wykonane z silikonu znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W motoryzacji stosuje się je jako uszczelki, przewody czy elementy amortyzujące drgania. W medycynie silikonowe elementy wykorzystywane są jako implanty, rurki czy membrany stosowane w aparatach medycznych. W elektronice natomiast używa się silikonu jako izolatora elektrycznego oraz materiału do produkcji części komputerowych czy urządzeń mobilnych. Silikon jest także często stosowany w budownictwie, jako materiał uszczelniający czy klejowy. Wreszcie, ze względu na swoją biokompatybilność, silikon znajduje zastosowanie również w branży kosmetycznej oraz spożywczej, gdzie używany jest do produkcji opakowań czy form do pieczenia.