Artykuł sponsorowany

Jak leczy się wady zgryzu?

Jak leczy się wady zgryzu?

Wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, problemy z żuciem czy zaburzenia mowy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne, aby poprawić swój wygląd i zdrowie jamy ustnej. W tym artykule przedstawimy trzy nowoczesne metody leczenia wad zgryzu, które są stosowane w Polsce.

Aparaty ortodontyczne – klasyczne i estetyczne

Aparaty ortodontyczne to najbardziej popularna metoda leczenia wad zgryzu. Klasyczne aparaty metalowe są najbardziej rozpowszechnione i skuteczne, ale dla wielu pacjentów stanowią problem estetyczny. Dlatego coraz częściej stosuje się aparaty ceramiczne lub plastikowe, które są mniej widoczne i bardziej komfortowe dla pacjenta. Aparaty samoligaturujące, które nie wymagają stosowania elastycznych ligatur, pozwalają na szybsze i łatwiejsze regulowanie siły działania aparatu. Ponadto, istnieją również aparaty lingwalne, umieszczane na wewnętrznej stronie zębów, co sprawia, że są niewidoczne dla otoczenia.

Invisalign – przeźroczyste nakładki na zęby

Invisalign to innowacyjna metoda leczenia wad zgryzu, polegająca na stosowaniu przezroczystych nakładek na zęby, zwanych alignerami. Są one wykonane z elastycznego materiału i idealnie dopasowane do kształtu zębów pacjenta. Leczenie Invisalign polega na stopniowej korekcji zgryzu poprzez wymianę alignerów co kilka tygodni. Metoda ta jest praktycznie niewidoczna, co sprawia, że pacjenci czują się komfortowo podczas leczenia. Invisalign jest szczególnie polecany dla osób, które nie chcą nosić tradycyjnych aparatów ortodontycznych ze względów estetycznych.

Leczenie chirurgiczne wad zgryzu

W przypadku poważniejszych wad zgryzu, takich jak duża różnica w wielkości szczęk czy asymetria twarzy, konieczna może być interwencja chirurga stomatologa w Rzeszowie. Operacje ortognatyczne polegają na przeprowadzeniu korekcji kości szczęk, co pozwala na osiągnięcie prawidłowego zgryzu i poprawienie estetyki twarzy. Przed przystąpieniem do leczenia chirurgicznego pacjent musi przejść przez okres leczenia ortodontycznego, który ma na celu przygotowanie zębów do operacji. Po zabiegu chirurgicznym następuje kolejny etap leczenia ortodontycznego, mający na celu utrzymanie efektów operacji.

Wady zgryzu można skutecznie leczyć dzięki nowoczesnym metodom ortodontycznym. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju wady zgryzu. Ważne jest, aby konsultować się z doświadczonym ortodontą, który pomoże dobrać najlepszą metodę leczenia.