Artykuł sponsorowany

Ekologiczne opakowania cateringowe

Ekologiczne opakowania cateringowe

Ekologiczne opakowania cateringowe zyskują na popularności w Polsce, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i klientów. Coraz więcej firm cateringowych zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu jednorazowych opakowań na środowisko i stara się wprowadzać bardziej zrównoważone rozwiązania. W tym artykule przyjrzymy się trzem rodzajom ekologicznych opakowań cateringowych, które można spotkać na polskim rynku. 

Opakowania z tektury i papieru

Tekturowe i papierowe opakowania to jedne z najbardziej popularnych ekologicznych rozwiązań stosowanych w branży cateringowej. Są one wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu lub z certyfikowanych źródeł, co sprawia, że mają mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjne plastikowe opakowania. Ponadto tektura i papier są materiałami biodegradowalnymi, co oznacza, że ulegają rozkładowi w naturalnych warunkach. Dzięki temu, po zużyciu takiego opakowania nie pozostaje ono na wysypiskach śmieci przez dziesiątki lat. W Polsce dostępne są różnego rodzaju tekturowe pudełka na jedzenie, papierowe torebki czy kubki do napojów. 

Opakowania z PLA (poliaktyd)

PLA to biodegradowalny materiał, który powstaje z kwasu mlekowego, a jego źródłem są surowce odnawialne, takie jak skrobia ziemniaczana czy kukurydziana. Opakowania cateringowe z PLA mają wiele zalet - są lekkie, przezroczyste i wytrzymałe, co sprawia, że doskonale nadają się na przykład do pakowania sałatek czy deserów. W Polsce coraz więcej firm cateringowych decyduje się na stosowanie opakowań z PLA, ponieważ są one przyjazne dla środowiska i ulegają biodegradacji w przeciągu kilku lat. Dodatkowo, opakowania z PLA mogą być poddane procesowi kompostowania przemysłowego, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów. 

Opakowania wielokrotnego użytku

Kolejnym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności w Polsce, są opakowania wielokrotnego użytku. Takie opakowania wykonane są z trwałych materiałów, takich jak szkło czy stal nierdzewna, które można myć i używać wielokrotnie. Dzięki temu przedsiębiorstwa cateringowe mogą ograniczyć ilość jednorazowych opakowań i tym samym zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko. Wielokrotnego użytku opakowania są również korzystne dla klientów, którzy mogą je zabrać ze sobą do domu i wykorzystać ponownie, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów. W Polsce coraz więcej firm cateringowych oferuje swoim klientom opakowania wielokrotnego użytku, zachęcając ich do dbania o środowisko i oszczędzania zasobów naturalnych.