Artykuł sponsorowany

Do czego służą przesiewacze wibracyjne?

Do czego służą przesiewacze wibracyjne?

Przesiewacze wibracyjne to urządzenia, które odgrywają kluczową rolę w wielu gałęziach przemysłu. Zastosowanie tych maszyn pozwala na usprawnienie procesów produkcyjnych oraz zwiększenie efektywności pracy. W poniższym artykule dowiesz się, do czego służą przesiewacze wibracyjne, jakie są ich rodzaje oraz w jakich branżach znajdują zastosowanie.

Zasada działania przesiewaczy wibracyjnych

Przesiewacze wibracyjne to maszyny służące do separacji materiałów sypkich na frakcje o określonym rozmiarze ziaren. Działają na zasadzie drgań generowanych przez silnik elektryczny, który porusza ramę urządzenia i powoduje przemieszczanie się materiału po powierzchni sita. W wyniku tego procesu ziarna o większych rozmiarach zostają zatrzymane na powierzchni sita, a te mniejsze przechodzą przez otwory sitowe. Dzięki temu można uzyskać materiał o jednorodnym rozmiarze ziaren, co jest niezbędne w wielu procesach produkcyjnych.

Rodzaje przesiewaczy wibracyjnych

Przesiewacze wibracyjne można podzielić na kilka rodzajów ze względu na konstrukcję, sposób zasilania oraz liczbę poziomów sitowych. Do podstawowych rodzajów przesiewaczy należą przesiewacze jednopoziomowe, dwupoziomowe i wielopoziomowe. W zależności od potrzeb można również wybrać urządzenia o różnych kształtach, takich jak prostokątne, cylindryczne czy stożkowe. Ponadto, istnieją przesiewacze wibracyjne z napędem bezpośrednim oraz pośrednim – te ostatnie są wyposażone w dodatkowy mechanizm przenoszący drgania na sito.

Zastosowanie przesiewaczy wibracyjnych w różnych branżach

Przesiewacze wibracyjne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gdzie wymagana jest separacja materiałów sypkich na frakcje o określonym rozmiarze ziaren. Są one niezbędne w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, budowlanym czy górniczym. W przemyśle spożywczym przesiewacze wibracyjne służą do sortowania ziaren zbóż, cukru, soli czy mąki. W przemyśle chemicznym i farmaceutycznym stosuje się je do separacji proszków, granulatów czy tabletek. W branży budowlanej przesiewacze wibracyjne pozwalają na uzyskanie odpowiedniej frakcji piasku, żwiru czy kruszywa, natomiast w górnictwie służą do sortowania węgla, rud metali czy kamienia.