Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się periodontolog?

Czym zajmuje się periodontolog?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która może być nieco tajemnicza dla większości pacjentów. Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie zajmuje się periodontolog i jakie są jego kompetencje. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu specjaliście oraz dowiemy się, jakie problemy potrafi rozwiązać.

Jaki jest zakres obowiązków periodontologa?

Periodontolog to stomatolog specjalizujący się w diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu chorób dziąseł oraz tkanek otaczających zęby. Jego głównym celem jest utrzymanie zdrowia tych tkanek, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie jamy ustnej i ogólny stan zdrowia pacjenta. Periodontolog zajmuje się również leczeniem powikłań wynikających z chorób dziąseł, takich jak ruchomość zębów czy utrata kości.

Głównym obszarem działania periodontologa w Radomiu każdym innym innym mieście są choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł czy choroba przyzębia. Gingiwitis jest łagodnym stanem zapalnym dziąseł, który może prowadzić do bardziej zaawansowanej choroby przyzębia – periodontitis. Periodontitis może prowadzić do utraty zębów, gdyż niszczy kość i inne struktury utrzymujące zęby na swoim miejscu. Periodontolog dobiera odpowiednie metody leczenia, takie jak profesjonalne oczyszczanie zębów, skalowanie i root planing, a także antybiotykoterapię.

W przypadku zaawansowanych chorób przyzębia periodontolog może przeprowadzić zabiegi regeneracyjne lub chirurgiczne. Regeneracja tkanek dziąsłowych może obejmować przeszczepy kości czy błony śluzowej, które mają na celu odbudowę utraconej kości oraz poprawę wyglądu dziąseł. Chirurgia periodontologiczna obejmuje zabiegi takie jak kiretaż otwarty czy płaski, które mają na celu usunięcie zmian chorobowych oraz przywrócenie zdrowia dziąseł.

Wizyta u periodontologa może być kluczowa dla utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz ogólnego stanu zdrowia. Specjalista ten potrafi rozwiązać wiele problemów związanych z dziąsłami i tkanek otaczających zęby, a także wspomóc w procesie wszczepienia implantów zębowych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak krwawienie czy ból dziąseł, warto umówić się na konsultację z periodontologiem.