Artykuł sponsorowany

Czym cechuje się świerk srebrny?

Czym cechuje się świerk srebrny?

Świerk srebrny to gatunek drzewa, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jego piękne, srebrzyste igły oraz wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest on doskonałym wyborem zarówno do ogrodów, jak i parków miejskich. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu niezwykłemu drzewu, opisując jego charakterystykę, zastosowanie oraz pielęgnację.

Charakterystyka świerka srebrnego

Świerk srebrny (Picea pungens) to gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje naturalnie na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Drzewo to może osiągnąć wysokość nawet do 40 metrów, a jego korona ma kształt stożkowaty. Igły świerka srebrnego są sztywne i szarozielone, a ich długość wynosi od 2 do 3 centymetrów. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest również obecność korkowatych pasków na korze oraz dużych, purpurowobrązowych szyszek.

Zastosowanie świerka srebrnego w ogrodach i parkach

Świerk srebrny jest chętnie wykorzystywany w przestrzeniach publicznych, takich jak parki miejskie, ale również w ogrodach prywatnych. Jego piękne srebrzyste igły oraz wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że świerk srebrny doskonale nadaje się do tworzenia żywopłotów, ale także jako soliter czy element kompozycji ogrodowych. Warto dodać, że świerk srebrny jest również ceniony ze względu na swoje właściwości ekologiczne – drzewo to bowiem dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza oraz hałas, co czyni go odpowiednim gatunkiem do nasadzeń w miastach. Renomowana plantacja świerka srebrnego oferuje zatem drzewka o wspaniałych właściwościach.

Pielęgnacja świerka srebrnego

Świerk srebrny jest drzewem stosunkowo łatwym w pielęgnacji. Wymaga przede wszystkim stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz gleby przepuszczalnej, próchnicznej i lekko kwasowej. Drzewo to dobrze znosi suszę, jednak warto dbać o regularne podlewanie, zwłaszcza w okresie wzrostu. Co więcej, świerk srebrny nie wymaga częstego przycinania – wystarczy jedynie usunąć suche gałęzie oraz ewentualnie skrócić te zbyt długie, aby utrzymać koronę w ładnym kształcie. W przypadku młodych drzewek warto również zabezpieczyć je przed wiatrem, stosując podpory.