Artykuł sponsorowany

Czy możliwe jest uzyskanie dopłaty do pogrzebu?

Czy możliwe jest uzyskanie dopłaty do pogrzebu?

W obliczu utraty bliskiej osoby, rodzina zmagająca się z bólem musi również zmierzyć się z koniecznością zorganizowania pogrzebu. W Polsce istnieje kilka możliwości uzyskania wsparcia finansowego na ten cel, które mogą pomóc w pokryciu części kosztów związanych z ceremonią pożegnania. Warto zatem poznać dostępne opcje i dowiedzieć się, jak ubiegać się o taką pomoc.

Jakie formy wsparcia oferuje państwo?

W Polsce istnieje kilka instytucji, które mogą udzielić wsparcia finansowego na organizację pogrzebu. Jednym z nich jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który wypłaca jednorazowe świadczenie pogrzebowe. Przysługuje ono osobom ubezpieczonym oraz ich rodzinom i wynosi obecnie około 4000 złotych. Innym źródłem pomocy jest gmina, która może przyznać świadczenie na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Warto jednak pamiętać, że pomoc ta jest udzielana tylko rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Niektóre przedsiębiorstwa działające w branży pogrzebowej, takie jak Usługi pogrzebowe w Wolsztynie, oferują własne formy wsparcia dla rodzin zmarłych. Mogą to być na przykład rabaty na usługi czy produkty, a także możliwość rozłożenia płatności na raty. Warto zatem zapytać przedstawiciela firmy pogrzebowej o dostępne opcje i warunki ich udzielenia. Ponadto, niektóre organizacje pozarządowe oraz kościoły również mogą udzielać pomocy finansowej na organizację pogrzebu.

Jak ubiegać się o wsparcie finansowe na pogrzeb?

Aby ubiegać się o jednorazowe świadczenie pogrzebowe z ZUS, należy złożyć wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby ubezpieczonej. W przypadku pomocy ze strony gminy, trzeba zgłosić się do właściwego ośrodka pomocy społecznej i przedstawić dokumenty potwierdzające trudną sytuację materialną rodziny. Jeśli chodzi o wsparcie ze strony firm pogrzebowych lub innych organizacji, warto wcześniej skontaktować się z nimi telefonicznie lub mailowo, aby poznać szczegóły procedury ubiegania się o pomoc finansową.