Artykuł sponsorowany

Czy montaż fotowoltaiki pozwala na dodatkowy zarobek?

Czy montaż fotowoltaiki pozwala na dodatkowy zarobek?

Fotowoltaika to coraz bardziej popularne rozwiązanie w Polsce, które przyciąga uwagę nie tylko ze względu na korzyści ekologiczne, ale także ekonomiczne. Wiele osób zastanawia się, czy montaż paneli słonecznych może przynieść dodatkowy zarobek. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując aspekty finansowe oraz możliwości sprzedaży nadwyżki energii.

Koszty i zwrot z inwestycji

Montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja, która wiąże się z pewnymi kosztami początkowymi. Należy wziąć pod uwagę cenę zakupu paneli, ich instalacji oraz ewentualnych dodatkowych urządzeń, takich jak inwerter czy baterie magazynujące energię. Koszty te mogą się różnić w zależności od wielkości instalacji oraz wybranego sprzętu. Jednak dzięki dofinansowaniu ze strony rządu, np. w ramach programu "Mój Prąd", można uzyskać nawet 50% zwrotu kosztów inwestycji.

Z drugiej strony, montaż fotowoltaiki w Toruniu pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd. W zależności od wielkości instalacji oraz indywidualnego zużycia energii, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Dzięki temu, inwestycja w fotowoltaikę zaczyna się zwracać po kilku latach, a żywotność paneli słonecznych wynosi nawet 25 lat.

Sprzedaż nadwyżki energii

W przypadku, gdy nasza instalacja fotowoltaiczna wytwarza więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć, istnieje możliwość sprzedaży nadwyżki energii do sieci energetycznej. W Polsce obowiązuje tzw. system taryf gwarantowanych, który pozwala na sprzedaż nadwyżek energii po stałej cenie. Wartość ta jest ustalana przez Urząd Regulacji Energetyki i obecnie wynosi około 0,7 zł za każdą sprzedaną kilowatogodzinę.

Ograniczenia i ryzyka

Mimo że montaż fotowoltaiki może przynieść dodatkowy zarobek, warto również zwrócić uwagę na pewne ograniczenia i ryzyka związane z tą inwestycją. Po pierwsze, nie każdy budynek nadaje się do montażu paneli słonecznych – konieczne jest odpowiednie nasłonecznienie oraz brak przeszkód, takich jak drzewa czy sąsiednie budynki. Po drugie, warto pamiętać, że efektywność paneli może się zmniejszać z upływem czasu, co wpłynie na ilość wytwarzanej energii.