Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zastosowania laminatu PET/PE?

Charakterystyka i zastosowania laminatu PET/PE?

Laminat PET/PE to popularne rozwiązanie w dziedzinie opakowań, które łączy zalety dwóch różnych materiałów - polietylentereftalanu (PET) i polietylenu (PE). Dzięki swoim właściwościom, takim jak wytrzymałość, elastyczność i odporność na wilgoć, laminat PET/PE znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W Polsce, gdzie sektor opakowaniowy rośnie w szybkim tempie, tego rodzaju laminaty są coraz częściej wykorzystywane w celu zabezpieczania produktów przed uszkodzeniami i przedłużania ich trwałości.

Jakie są właściwości laminatu PET/PE?

Laminat PET/PE łączy najlepsze cechy obu materiałów, co sprawia, że jest on idealny do produkcji opakowań. Polietylentereftalan (PET) to tworzywo sztuczne o doskonałej wytrzymałości mechanicznej, które jest także odporne na działanie promieni UV i wysokich temperatur. Z kolei polietylen (PE) charakteryzuje się wysoką elastycznością, co pozwala na łatwe formowanie opakowań o różnych kształtach. Ponadto laminat PET/PE jest odporny na wilgoć oraz posiada dobre właściwości barierowe, chroniąc zawartość opakowania przed wpływem czynników zewnętrznych.

Zastosowania laminatu PET/PE w praktyce

W przemyśle spożywczym laminat PET/PE jest wykorzystywany do produkcji opakowań na żywność, takich jak torebki, saszetki czy folie. Dzięki swoim właściwościom barierowym, laminat ten zapewnia ochronę przed utlenianiem, wilgocią i zanieczyszczeniami, co pozwala na zachowanie świeżości produktów spożywczych przez dłuższy czas. W Polsce laminat PET/PE jest często stosowany do pakowania mięsa, wędlin, ryb, nabiału czy przekąsek. Ponadto, ze względu na swoją elastyczność i wytrzymałość, laminat ten doskonale nadaje się do produkcji opakowań typu stand-up pouches (torebki stojące).

Laminat PET/PE znajduje również zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. W przypadku opakowań na leki i suplementy diety, laminat ten zapewnia ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych oraz utrzymanie właściwości leczniczych produktów. W Polsce laminaty PET/PE są wykorzystywane do produkcji opakowań na tabletki, kapsułki czy maści. W branży kosmetycznej laminat PET/PE stosowany jest do produkcji opakowań na kremy, balsamy czy szampony, gdzie jego właściwości barierowe chronią zawartość przed utlenianiem i wpływem wilgoci.