Artykuł sponsorowany

Biuro rachunkowe a własna księgowa. Porównanie kosztów

Biuro rachunkowe a własna księgowa. Porównanie kosztów

Decyzja o tym, czy zatrudnić własną księgową, czy skorzystać z usług biura rachunkowego, często stanowi dylemat dla przedsiębiorców. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, ale kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór jest zazwyczaj koszt. W poniższym artykule porównamy koszty związane z prowadzeniem księgowości we własnym zakresie oraz korzystaniem z usług profesjonalnego biura rachunkowego.

Przeczytaj również: Nowoczesna księgowość z biurem rachunkowym online

Koszty zatrudnienia księgowej na etacie a usług biura rachunkowego

Zatrudnienie własnej księgowej na etacie może wydawać się atrakcyjne, zwłaszcza dla większych firm, które potrzebują stałego wsparcia w zakresie księgowości. Pracownik na etacie może być bardziej elastyczny i dostępny dla przedsiębiorcy, a także lepiej zrozumieć specyfikę działalności firmy. Koszty związane z takim rozwiązaniem obejmują wynagrodzenie, składki ZUS, świadczenia pracownicze oraz ewentualne szkolenia i kursy. Dodatkowo, warto uwzględnić koszt utrzymania stanowiska pracy, takiego jak wyposażenie biura czy opłaty za oprogramowanie.

Przeczytaj również: O czym pamiętać, decydując się na współpracę z biurem rachunkowym?

W przypadku korzystania z usług biura rachunkowego w Gdyni czy innym mieście, koszty są zazwyczaj ustalane indywidualnie, w zależności od zakresu świadczonych usług i wielkości przedsiębiorstwa. Często opłata za usługi księgowe jest ustalana jako stała miesięczna kwota, która obejmuje podstawowe czynności księgowe, takie jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczenia podatkowe czy sporządzanie sprawozdań finansowych. Dodatkowo, biura rachunkowe mogą oferować dodatkowe usługi, takie jak doradztwo podatkowe czy obsługa kadrowo-płacowa, za które pobierane są dodatkowe opłaty.

Własna księgowa czy biuro rachunkowe?

Korzystanie z usług biura rachunkowego może przynieść oszczędności dla przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze firmy, które nie potrzebują pełnoetatowego pracownika do obsługi księgowości. Biuro rachunkowe zapewnia dostęp do wiedzy i doświadczenia specjalistów w dziedzinie księgowości i podatków, co może przyczynić się do uniknięcia błędów i nieprawidłowości w rozliczeniach. Ponadto, korzystając z usług zewnętrznego biura rachunkowego, przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu swojej działalności, zamiast poświęcać czas na sprawy administracyjne i księgowe.